Best of Kurzsüchtig
26/01/2022
Ostpassage Theater Leipzig
Anne Isensee, Jonas Eisenschmidt, Constanze Wolpers, Paul Scholten, Conrad Winkler, Matthäus Wörle, Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch, Daniel Theiler

Best of Kurzsüchtig
20/01/2022
Kulturkino Zwenkau
Anne Isensee, Jonas Eisenschmidt, Constanze Wolpers, Paul Scholten, Conrad Winkler, Matthäus Wörle, Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch, Daniel Theiler

Best of Kurzsüchtig
21/12/2021
Luchskino am Zoo, Halle
Anne Isensee, Jonas Eisenschmidt, Constanze Wolpers, Paul Scholten, Conrad Winkler, Matthäus Wörle, Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch, Daniel Theiler

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
16/12/2021
Tschechisches Zentrum Berlin
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Best of Kurzsüchtig
08/12/2021
Studiokino Eisenstein, Quedlinburg
Anne Isensee, Jonas Eisenschmidt, Constanze Wolpers, Paul Scholten, Conrad Winkler, Matthäus Wörle, Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch, Daniel Theiler

Contemporary Opportunities
26/11/2021 – 12/12/2021
Alte Münze Berlin
Jens Franke, Yolandé Gouws, Franziska Harnisch, Kathrin Hunze, Sr. Papá Chango, Caro Pepe, Amélie Riech, Dovilė Aleksaitė, Ella Becker, Manja Dornberger, Vincent Hulme, Manuel Klotz, Kodac Ko, Lucas Koczor, Niki Matita, Ramona Taterra, Daniel Theiler, Sigrid Weise

22. Izmir International Short Film Festival
22/11/2021 – 28/11/2021
Emerging Artists Program, AG Kurzfilm & German Films
Izmir (Turkey)
Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

Porto/ Post /Doc – Film and Media Festival
20/11/2021 – 30/11/2021
Emerging Artists Program, AG Kurzfilm & German Films
Porto (Portugal)
Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
20/11/2021
Kunstbauerkino, Großherrersdorf
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Flensburger Kurzfilmtage
17/11/2021 – 21/11/2021
Official Selection, Flensburg

Istanbul International Experimental Film Festival
12/11/2021 – 21/11/2021
Official Selection, Istanbul (Turkey)

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
12/11/2021
UT Connewitz, Leipzig
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Performance SYNtaxes as part of the exhibition Simon Weckert – Ubuntu the other me!
10/11/2021
Museum Gunzenhauser, Chemnitz
Bertolt Meyer, Daniel Theiler and Angelika Waniek

Aesthetica ShortFilm Festival
02/11/2021 – 30/11/2021
Official Selection Experimental, York (UK)

payinghands
28/10/2021 – 31/10/2021
Raum on demand, Alte Münze, Berlin
A cooperation of Kathrin Hunze and Daniel Theiler

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
25/10/2021 – 27/10/2021
Weltecho, Chemnitz
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
15/10/2021
Kino Art, Brno (Czech Republic)
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
15/10/2021
Uniwerk, Pirna
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Sapporo International Short Film Festival
13/10/2021 – 30/11/2021
Official Selection, Sapporo, Hokkaido (Japan)

Reconstructing Tomorrow – Book presentation
09/10/2021
Halle 14, Baumwollspinnerei, Leipzig

BERLIN GLOBAL
Kulturprojekte Berlin und Stadtmuseum Berlin

From 08/10/2021
Humboldt Forum, Berlin

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
08/10/2021
Programmkino Ost, Dresden
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Feinkošt – Czech-German Short Film Tour 
07/10/2021
Kasárna Karlín, Praha (Czech Republic)
Hannah Jandl, Nikola Klinger, Ondrej Pilát, Jonas Riemer, Andrea Schramm, Barbora Sommers, Viktorie Štěpánová, Daniel Theiler

Kurzfilmtage Special – Highlights der Internationalen Kurzfilmtage Oberhausen
04/10/2021
Lichtburg Filmpalast, Oberhausen
Adrian Figueroa, Anne Haugsgjerd, Paul Muresan, Simon Schnellmann, Daniel Theiler

4. International Film Festival Elbe Dock – Feinkošt 
03/10/2021
Kino Hraničář, Ústí nad Labem (Czech Republic)

Münzenberg Forum Art Competition
01/10/2021 – 31/10/2021
Münzenberg Forum Berlin
Elisa Jule Braun, Joscha Heinrichs, Simone Karl, Leonie Kellein, Natalia Kepesz, Sophia Leitenmayer, Aristidis Schnelzer, Conrad Veit und Charlotte Maria Kätzl, Audir Rashid, Changan Son, Moritz Stumm, Daniel Theiler, Tim Wagner

raum on demand, Artist in Residence in cooperation with Kathrin Hunze
01/10/2021 – 31/10/2021
Alte Münze, Berlin

IDIF – Independent Days, 21. Internationale Filmfestspiele Karlsruhe
22/09/2021 – 26/09/2021

Official Selection

14. filmzeitkaufbeuren
19/09/2021 – 03/10/2021

Deutscher Wettbewerb

Biennale Mulhouse 021
17/09/2021 – 20/09/2021
MOTOCO, Mulhouse (France)
Jules Andrieu, Ugo Arsac, Morgane Baffier, Mathilde Baron-Harjani, Romain Blanck, Elie Bouisson, Marie Boutevin, Elise Brion, Antonin Caniparoli, Thibaut Cantie, Chlo  Charrois, Mathilde Couturier, Karima El Karmoudi, Yann Freichels, Julie Gaubert, Lisa Granada, R my Hans, Ariane Jouhaud, Karsten Marlijn, Romane Laillet, Aziliz Le Boubennec, Andr a Le Guellec, Sol ne Lestage, Li Junyang, Darja Linder, Shuling Liu, Jules Maillot, Arthur Marie, Helo se Marie, Ronan Marret, Katja Meissner, Camille Mollier, Felicia Mülbaier, Santiago Navarro, Manon Nicolay, Faezeh Nikoozad, Chae Biole Park, Roberto Picchi, Manon Pretto, Alice Quentel, Mischa Sanders, Paula Schwabe, Marta Skoczen, Agathe Siffert, Flavia Stagi, Luise Talbot, Daniel Theiler, Remy Thellier, Caroline Thiery, Hannah Thoese, Moritz Urban, Valentin Pierrot, Nicolas Weber-Besora, Lucas Zambon, Charlotte Delval et Vincent Girard, Juliette Signoret et Morgane Portal, Nicolas Mazzi et Virgine Descamps, Marianne Thibault et Gil Zinck, Victor Bureau et Maxence Dury-Gherrak, Thomas Schmahl

18. Neisse Filmfestival
16/09/2021 – 19/09/2021
Int. Short Film Competition, Official Selection (Czech Republic, Germany, 
Poland)

RENCONTRES INTERNATIONALES PARIS/BERLIN
25/08/2021 – 29/08/2021
Haus der Kulturen der Welt, Berlin

Kurzsuechtig 2021 – 18. Mitteldeutsches Kurzfilmfestival Leipzig
18/08/2021 – 22/08/2021
Wettbewerb Experimental
Bernhard Bormann, Louis Hay, Clemens Hornemann, Lado Vladimer Khartishvili und Anne Baumann, Thai Tai Pham, Wanda Silberhorn, Jonathan Steffens, Daniel Theiler, Patrick Wallochny

45. Filmfest Weiterstadt
15/08/2021
Official Selection, Weiterstadt

10. Höhler Biennale
23/07/2021 – 10/10/2021
Verein zur Erhaltung der Geraer Höhler, e.V., Gera

Waterpieces International Video and Contemporary Art Festival
21/07/2021
Emerging Artists program, AG Kurzfilm & German Films
Noass Art Center, Riga (Latvia)
Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

Short Film Corner
Cannes Court 
Métrage 
Festival des Cannes
12/07/2021 – 16/07/2021
Emerging Artists program, AG Kurzfilm & German Films, Cannes (France)
Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

33. Filmfest Dresden
International Short Film Festival

09/07/2021 – 14/07/2021
Official Selection

film:art “Deutschlandbilder“
07/07/2021
Weserburg Museum für moderne Kunst und CITY46, Bremen
Ted Gaier (Die Goldenen Zitronen), Marieke van der Lippe, Stefan Panhans, Corinna Schnitt, Hito Steyerl, Daniel Theiler

Emerging Artists
02/07/2021 – 10/07/2021
SAC – Spazio Arte 
Contemporanea Livorno. Goethe Institut Livorno, AG Kurzfilm, German Films and Icit-Livorno (Italy)
Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

WIN/WIN – Die Ankäufe der Kulturstiftung des Freistaates Sachsen 2021
26/06/2021 – 25/07/2021
Halle 14, Baumwollspinnerei, Leipzig
Paula Ábalos, Ellen Akimoto, Benjamin Appel, Christian Bär, Katrin Brause, Alex Gehrke, Molina Ghosh, Lucia Graf, Michael Hahn, Wiebke Herrmann, Beate Hornig, Thomas Judisch, Christine Koch, Mirjam Kroker, Matthias Lehmann, Roswitha Maul, Michael Merkel, Lysann Németh, Marcel Noack, Maren Oehling, Karen Packebusch, Sylvia Pásztor, Pietro Sabatelli, Heinz Schmöller, Maria Schumacher, Hanna Stiegeler, Markus Tepe, Daniel Theiler, Ruth Unger, Robert Vanis, Danny Wagner, Louise Walleneit, Karin Wieckhorst

50th Molodist Kyiv Film Festival
29/05/2021 – 06/06/2021
Emerging Artists program, AG Kurzfilm & German Films
Kiev (Ukraine)
Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

Power Games: New German Shorts
28/05/2021
Jacob Burns Film Center Pleasantville, New York (USA)
Shoko Hara, Borbála Nagy, Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch,  Daniel Theiler

27. Internationale Kurzfilmwoche Regensburg
23/05/2021 – 30/05/2021
German Competition

Kino! Germany Now! Short Film Program
13/05/2021
Frida Cinema Santa Ana and Goethe Institut Los Angeles (USA) 
Shoko Hara, Borbála Nagy, Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch,  Daniel Theiler

Reconstructing Tomorrow – Book Shop Exhibition (solo)
05/05/2021 – 09/05/2021
Haus der Statistik, Berlin

67. Internationale Kurzfilmtage Oberhausen
01/05/2021 – 10/05/2021
German Online Competition
Mirelle Borra, Melissa Dullius, Willy Hans, Gustavo Jahn, Deborah Jeromin, Clara Helbig, Maximilian Karakatsanis, Michael Fetter Nathansky, Tanita Olbrich, Sonya Schönberger, Deniz Şimşek, Daniel Theiler, Katharina Voß

Lunch Lecture
22/04/2021

Sauerbruch Hutton Architects

Authors in Conversation
18/03/2021

Goethe-Institut Boston and Brandeis University, Waltham (USA)
Jannis Alexander Kiefer, Borbála Nagy, Daniel Theiler

Forschungslabor Nachkriegsmoderne. Transformative Partizipation
12/03/2021
Frankfurt University of Applied Sciences, Frankfurt am Main

Chicago European Union Film Festival. POWER GAMES: Short Films KINO! Germany Now! Discover New Talent 2021
05/03/2021 – 01/04/2021
Gene Siskel Film Center, Chicago (USA)

Shoko Hara, Arkadij Khaet, Borbála Nagy, Mickey Paatzsch, Hüseyin Tabak, Daniel Theiler, Maryam Zaree

RENCONTRES INTERNATIONALES PARIS/BERLIN
23/02/2021 – 28/02/2021
The Louvre Auditorium, Paris (France)

Zeitumstelllung
14/02/2021 – 21/08/2021
Schloss Biesdorf, Berlin
Tina Bara, Joachim Bayer, Claudia Borchers, Jost Alexander Braun, Gudrun Brüne, Manfred Butzmann, Fritz Duda, Wolfgang Eckhardt, Bernhard Franke, Friedrich-Wilhelm Fretwurst, Peter Fritz, Ellen Fuhr, Gerhard Füsser, Dieter Gantz, Albrecht Gehse, Gerd Gombert, Max Görner, Bruno Griesel, Claas Gutsche, Ruthild Hahne, Monika Hamann, Harald Hauswald, Michael Hegewald, Hermann Hensel, Eberhard Hertwig, Martin Hoffmann/ Reinhard Zabka, Frenzy Höhne, Jörg Jantke, Jo Jastram, Doris Kahane, Susanne Kandt-Horn, Doris Karras, Achim Kircher, Konrad Knebel, Kurt-Hermann Kühn, Gisela Kurkhaus-Müller, Wolfgang Liebert, Rolf Lindemann, Harry Lüttger, Maria Mateva, Harald Metzkes, Ingeborg Michaelis, Paul Michaelis, Rainer Muhrbeck, Otto Müller, Barbara Müller-Kageler, Gudrun Petersdorff, Mario Pfeifer, Carla Pohl, Volker Pohlenz, Inken Reinert, Lothar Rericha, Gottfried Richter, Horst Ring, Gerhard Rommel, Karin Sakrowski, Gerti Schlegel, Rolf Xago Schröder, Werner Schulz, Maria  Sewcz, Hartmut Staake, Holger Stark, Textilfabrik C. G. Hoffmann, Daniel Theiler, Hans Ticha, Andreas Wachter, Norbert Wagenbrett, Malte Wandel, Christoph Wetzel, Walter Womacka, Axel Wunsch, Thomas Ziegler, Annett Zinsmeister, Christof Zwiener

36. Clermont International Short Film Festival / Short Film Market, Emerging Artists
01/02/2021 – 05/02/2021
Clermont-Ferrand (France)

Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

KINO! Germany Now! 2021 Discover New Talent
31/01/2021 – 31/07/2021
German Film Office New York, (USA)
Carmen Losmann, Visar Morina, Borbola Nagy, Burhan Qurbani, Hüseyin Tabak, Daniel Theiler, Michael Venus, Janna Jil Wonders, Natalija Yefimkina, Maryam Zaree

34. Stuttgarter Filmwinter, 
Emerging Artists
06/01/2021 – 20/01/2021
Stuttgart
Veneta Androva, Adrian Figueroa, Krzysztof Honowski, Daniel Hopp, Vera Sebert, Deniz Simsek, Daniel Theiler, Julius Weigel

Symposium: Aufregung, Eklat, Toleranz
13/11/2020 – 14/11/2020
Motorenhalle, riesa efau, Dresden

Transhuman
Von der Prothetik zum Cyborg

02/10/2020
Museum Ulm

Top Down Memory
22/07/2020
Galerie im Medienhaus der UdK, Berlin

KUNST RAUM STADT – Eine Demonstration für die Künste in Zeiten der Krise
16/07/2020 – 17/07/2020
Fenster des Konzertsaals der UdK, Berlin

STRANGE THINGS
08/01/2020 – 10/01/2020
SILENT GREEN, Berlin

Selfie, Me!
16/12/2019
Cineplex, Leipzig

Constanze Burger, Daniel Theiler and Angelika Waniek

HOME SICK HOME – die Ausstellung
22/11/2019 – 15/01/2020

Kulturbahnhof e.V., LeipzigKulturhaus Böhlen

Utopien – Besetzung, Belegung, Bespielung
07/11/2019 – 07/03/2020
riesa efau. Kultur Forum Dresden. Motorenhalle, Dresden
Razvan Anton, Cluj-Napoca, Dieter Bock von Lennep, Christian Borchert, Benedikt Braun, Jan Brokof, Susan Donath, Markus Draper, Thomas Florschuetz, Matthias Leupold, Ronald Galenza, Hubertus Giebe, Göran Gnaudschun, Eberhard Göschel, Eberhard Havekost, Frenzy Höhne, Gregor Kasper, Krištof Kintera, Via Lewandowsky, Zbigniew Libera, Irène Mélix, Falk Messerschmidt, Csaba Nemes, Fabian Reimann, Peter Rohn, Elske Rosenfeld, Andreas Rost, Rainer Görß und Ania Rudolph, Johan Schäfer, Luise Schröder, Sandra Schubert, Joachim Seinfeld, Tobias Stengel, Daniel Theiler, Clemens von Wedemeyer, Claus Schöning-Lam Yong, Martin Zet

werkstattkunst
04/10/2019 – 10/11/2019
D21 Kunstraum Leipzig

Tiziana Jill Beck, Johanna Benz, Katrina Blach, Thomas Bramer, Anita Dittmann, Florian Dorst, Marius F., Paula Gehrmann, Felix Leffrank, Karoline Lippold, Nadine Richter, Christoph Roßner, Anna Schimkat, Janet Schöne, Immanuel S., Konrad Thalmann, Daniel Theiler, Marlis Winkler, Franziska Wittig

STÜRMT DIE BURG! – reframe.burg
04/08/2019 – 30/09/2019

Kulturabteilung der Stadt UlmWilhelmsburg, Ulm

Portal IV – The Speakers‘ Portal
02/07/2019
Bauhaus-Museum Weimar

Palast der Republik – Utopie. Inspiration. Politikum
01/06/2019 – 13/10/2019
Kunsthalle Rostock

Rudolf Austen, Sibylle Bergemann, Árpád Bondy & Margit Knapp, Günther Brendel, Kurt Buchwald, Stefanie Bürkle, Gerd Danigel, Fritz Diedering, Georg Eckelt, Christoph Eckelt, Nina Fischer & Maroan el Sani, Thomas Florschuetz, Claas Gutsche, Doug Hall, Ernst Hassebrauk, Harald Hauswald, Bernhard Heisig, Kerstin Honeit, Jo Jastram, Irina Liebmann, Katrin von Maltzahn, Maix Mayer, Arwed Messmer, Ronald Paris, Andrea Pichl, Gertraude Pohl, Bettina Pousttchi, Lars Ø Ramberg, raumlabor/ EXYZT, Jörn Reißig, Christoph Rokitta, Fred Rubin, Thomas Sandberg, Wilhelm Schmied, Willi Sitte, Emma Stibbon, Jan Stieding, Annette Streyl, Daniel Theiler, Werner Tübke, Anna-Monika Tzschichhold, Dieter Urbach, Ulrich Wüst

YOKO ONO. PEACE IS POWER.
04/04/2019 – 07/07/2019
MdbK Leipzig
Selected entry for the Water Event

Imaginary Bauhaus
03/04/2019 – 02/06/2019
Schiller-Museum Weimar

Minhee Ahn, Moawya al-Khadra, Elham Asadpour, Nathalia Azuero, Denise Valeria Rosero Bermudez, Vanessa Brazeau, Vincent Brière, Miguel Buenrostro, Antonije Burić, María Constanza Carvajal, Ahram Chae, Vienne Chan, Julieta Ortiz de Latierro, Lucía Diegó, Adhika Ferdinand, Sophie Foster, Kathryn Gohmert, Pia Grüter, Devadeep Gupta, Katherin Gutiérrez, Anke Hannemann, Lucero Hernández, Sam Hopkins, Kavachi, Nikola Kekerović, Iva Kirova, Stefan Klein, Denise Lee, Asha Lester, Stefan Lesueur, Sujin Lim, Vasili Macharadze, Maria Paula Maldonado, Atsuko Mochida, Maayan Mozes, Hannes Neubauer, Matheus Opa, Eleftheria Panousi, Yael Peri, Suelen Pessoa, Feng Runze, Iskin Yagmur Ruzgar, Paloma Sanchez-Palencia, Lena Skrabs, Nora Spiekermann, Natsumi Sugiyama, Saša Tatić, Edoardo Antonio Tedde, Cansu Naz Tekir, Daniel Theiler, Michael Usling, Farzane Vaziritabar, Ginna Vélez, Claire Waffel, Isaac Chong Wai, Maria Walcher, Ina Weise, Jakob Wirth, Sze Ting Joephy Wong 

CANTV Season 6
27/02/2019
ExTV SAIC, Chicago (USA)

An Accident is Never Over
11/12/2018
Defibrillator Gallery, Zhou B Art Center, Chicago (USA)
with Jude Yaw Agboada, Chris Chen, Jeremy Xujia Chen, Yu Wen Chen, Julian Aaron Flavin, Matan Golan, Vesper Guo, Winnie Hsu, Kyung-Mook Kim, Yitong Lu, Ashlyn Napoletano, Alina Yahel Orlov, Jina Park, Zheng Shi, Kishino K Takagishi, Daniel Theiler, Yao-Yi Wang

Squeezed into Transient Eternity
25/11/2018 – 09/12/2018
No Nation Gallery, Chicago (USA)
with Carolina von Hammerstein, Renata Müller-Tiburtius and Daniel Theiler

Identification 
23/11/2018 – 09/12/2018
Künstlerhaus Sootbörn, Hamburg
with Angelika Waniek, Stefan Hurtig, Liz Magic Laser, Rona Stern, Yvon Chabrowski, Guy Wouete, Daniel Theiler, Wilhelm Frederking, Georg Lisek, Guido Reddersen

Marler Kunststern
09/11/2018 – 24/11/2018
Marler Stern

Chopin Theatre turns 100!
29/10/2018
Chopin TheatreChicago (USA)

with Michael Warr, Kate Smith, Elizabeth Burke-Dain, Zygmunt Dyrkacz, Lela Headd Dyrkacz, Daniel Theiler, Edward Torres

HOME SICK HOME 
22/08/2018 – 22/09/2018
Kulturbahnhof e.V., Leipzig

with Martin Haufe, Tina Mamczur, Eriz Moreno and Daniel Theiler

Kunstfest Weimar 
17/08/2018 – 02/09/2018
Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle, Weimar

CyberRäuber (D), Daniel Theiler (D), Matthew Lloyd (GB), Audrey Dero & Griet Herssens (BE), Anke Heelemann / FOTOTHEK (D), ThinktankBauhaus100 – Nora Spiekermann (D), Yi Weihua (CHN), Suna Mathilde Yoo (D), Compagnie Transe Express (FR), Mats Staub (CH), Jenny Brockmann (D), Kollektiv Kubik (D), lisbeth Gruwez / Voetvolk (BE), Rebstock & Compagnons (D), Compagnie Quotidienne (FR/CH), Sophie Fostewr (GB), Stefan Lesueur (USA/FRA), Denise Rosero Bermudez (ECU), Jakob Wirth (D), Vincent Briere (CAN), Claudia Andujar (BRA), Stephen Corry (GB) & Davi Kopenawa Yanomami (BRA), Heidi Abderhalden, Rolf Abderhalden (CH/COL), Suse Wächter (D), Wild Vlees (NL) u.a. 

Begehungen 2018 – Beyond plots 
16/08/2018 – 19/08/2018
Begehungen e.V., Chemnitz

with Michael Barthel, Thomas Behling, Julia Boswank, Götz Bury, Robert Czolkoß, Leon Daniel, Anke Deichmann, Matthias Garff, Claudia Hajek, Hüper & Gutekunst, Deborah Jeromin, Tigran Khachatryan, Guy Königstein, Ronya Othmann, Laura Oriol / Jasmin Schaitl, Yiannis Pappas, Ute Richter, Verena Russell, Anett Schuster, Insa Schülting, Volker Sondermann, Daniel Theiler, Tina Wilke

POMO Galerie 
03/08/2018 – 31/08/2018
Westflügel e.V., Leipzig

Examining the edge – peripheries in the mind and the city 
24/06/2018 – 31/08/2018
Make City 2018
Schloss Biesdorf, Berlin
with Sina Ataeian, Kristen Cammack, Antonio Castles, Yigit Daldikler, Pedro Ferreira, Hannes Hirsch, Lisa Hoffmann, Martin Hofmann, Moritz Hossli, Kathrin Hunze, Dariia Kuzmiych, Yonyoo Lee, Hara Shin, Nicolas Spitzer, Daniel Theiler, Patrick Wallochny, Hana Yoo

GRAND OUVERT 
22/06/2018 – 27/07/2018
ARTISAN 
Kunsthaus Erfurt

with Julia Albrecht, Leon Billerbeck, Christoph Blankenburg, Tim Brückmann, Isabelle Castera, Samira Engel, Fashion Horses, Jascha Fibich, Taissa Fromme, Carolin Gasse, Marcus Glahn, Andreas Grahl, Heidi Gumpert, Thibaut Henz, Christine Charlotte Iwaniuk, Sophie Kampf, Anna Kant, Carolin Klemm, Jana Köhler, Anne Krausz, Madlen Krippendorf, Rayan Malik , Alexia Manzano, Michael Merkel, Philipp Niemeyer, Philotheus Nisch, Yael Ohmer, Adrian Palko, Hilde Pank, Anna Perepechai, Max Pudenz, Clemens Radloff, Samantha Rickner, Nina Röder, Michael Paul Romstöck, Christian Rothe, Caroline Schlütter, Schmott Photographers, Juliane Schwabenbauer, Johannes Siebler, Samuel Solazzo, Philipp Specht, Anke Stiller, Daniel Theiler, Jannis Uffrecht, Darko Velazquez, Sebastian Wanke, Florian Wehking, Rosmarie Weinlich, Richard Welz, Franziska Wilke, Holger Wilkens, Lisa Ziegler, Lucas Zimmermann

Alternative Fakten
03/06/2018 – 01/07/2018
KulturPackt e.V. für Schweinfurt
Altes Gymnasium und Stadtschreiberhaus Schweinfurt 
with Regina Basaran, Gunnar Becker, Fabian Stem Bertler, Matthias Braun, Brückner & Kübert, Gerda Enk, Albrecht Fersch, Anna-Karina Fries, Uta Grün, Roland Halbritter, Lion Hartmann, Mia Hochrein, Kathrin Hubl, Wiltrud Kuhfuss, Jürgen Klugmann, Barbara Muhr, Wicky Reindl, Christina Röckl, Helga Schwalt-Scherer, Jutta Schmidt, Gabriele Stolz, Daniel Theiler, Christina Wehe-Bamberger, Ina Weise

Wir sind auch Enten
27/05/2018
Sternbrücke Ilmpark, Weimar 

with Maria Constanza Carvajal, Ahram Chae, Devadeep Gupta, Nikola Kekerovic, Stefan Lesueur, Asha Lester, Maedeh Nassouri, Atsuko Mochida, Yael Peri, Elham Asadpour Rahimabadi, Iskin Yağmur Ruzgar, Nora Spiekermann, Edoardo Antonio Tedde, Daniel Theiler, Jakob Wirth, Astrid Wriedt 

CAPITAL@ART.INTERNATIONAL – IV PERFORMANCE DAY/FESTIVAL 
26/05/2018 – 27/05/2018
I O Cultural Network e. V. 
OST>STERN, Frankfurt a.M. 

Angelika Waniek, Daniel Theiler, Music by Bertolt Meyer 

DIE BLAUE NACHT 2018
04/05/2018 – 05/05/2018
Stadt Nürnberg 
Staatstheater Nürnberg 

Jonas Deuter, Konstantin Richter, Annika Stoll and Daniel Theiler 

H Y P E B A R
14/04/2018 – 15/04/2018
PHYLLIS JOHNSON STUDIO, Halle 14, Studio 15. Spinnerei Frühjahrsrundgang, Leipzig. 

with Jonas Deuter, Aileen Dietrich, Amelie Goldfuß, Stephanie Joyce, Annika Stoll, Daniel Theiler and Carlotta Weiser 

Interdisko
07/04/2018
Glasfabrik Leipzig 

Angelika Waniek, Daniel Theiler. Music by Bertolt Meyer and Konstantin Richter

die acht qualitäten von spaß
13/01/2018
PHYLLIS JOHNSON STUDIO. Spinnerei Winterrundgang, Leipzig

with Felix Adler, Max Böhme, Jonas Deuter, Stephanie Joyce, Konstantin Richter, Annika Stoll and Daniel Theiler 

3. BERLINER HERBSTSALON 
11/11/2017 – 26/11/2017 
Maxim Gorki Theater Kronprinzenpalais, Berlin

with Vanessa Brazeau, Vincent Brière, Maria Constanza Carvajal, Ahram Chae, Isaac Chong Wai Rafaella Constantinou, Sophie Foster, Kathryn Gohmert, Devadeep Gupta, Anke Hannemann, Ahmet Kavas, Nikola Kekerovic, Stefan Klein, Stefan Leseur, Asha Lester, Yihui Liu, Matthew Lloyd, Nasir Malakijoo, Atsuko Mochida, Maayan Mozes, Maedeh Nassouri, Yunju Park, Yael Peri, Elham, Asadpour Rahimabadi, Denise Rosero Bermudez, Feng Runze, Iskin Yağmur Ruzgar, Paloma Sanchez-Palencia, Nora Spiekermann, Edoardo Tedde, Daniel Theiler, Astrid True May, Yi Weihua, Ina Weise, Jakob Wirth, Sze Ting Wong, Malak Yacout Saleh 

D O G S
16/09/2017 – 17/09/2017
PHYLLIS JOHNSON STUDIO. Spinnerei Herbstrundgang, Leipzig 

with Felix Adler, Jonas Deuter, Leo Korbus, Konstantin Richter, Annika Stoll, Daniel Theiler and Johanna Walderdorff

Stadt(t)finden Festival, Glasfabrik Leipzig
01/09/2017 – 09/09/2017
Kunstraum D21 e.v., Leipzig in cooperation with Octagon e.V., Leipzig

with Moritz Ahlert and Alsino Skowronnek (Hamburg) /// Emilia Lichtenwagner, Patricia Gerger, Janine Muckermann and Rahel Saba Mariam Albrich (Vienna) /// Ina Luft Joachim, F. Burkhardt and Lisa Steindl (Leipzig) /// Jasper Meiners, Isabel Paehr, Lennert Raesch and Jörn Röder (Kassel) /// Angelika Waniek, Daniel Theiler and Bertolt Meyer (Leipzig) /// Ali Schwartz, Juliane Zöllner, Aleksander Oglaza and Lena Schrieb (Leipzig) /// Thomas Weber and Svenja Hinzmann (Halle)

Kunstbiennale ortung X
05/08/2017 – 20/08/2017
Kulturamt Schwabach, Schwabach

with Steven Baelen (BE), Anja Callam (DE), Jérome Chazeix (DE), Christoph Dittrich (DE), Alexander Edisherov and Katherina Kuznetcowa (DE), Philipp Eyrich (DE), Mateusz von Motz (DE), You Gu (DE/CHN), Walter Yu (DE/CHN), Christiane Hamacher (CH), Freya Hattenberger (DE), Gregor Hiltner (DE), Thomas Klegin (DE), Ursula Kreutz (DE), Petra Krischke (DE), Maria Prinz (AU), Susanne Ruoff (CH), Lothar Seruset (DE), Shinroku Shimokawa (DE), Daniel Theiler (DE), Christiane Toewe (DE)

8. Höhler Biennale
23/06/2017 – 15/10/2017
Verein zur Erhaltung der Geraer Höhler, e.V., Gera 

with Sue Hayward, Judith Rautenberg, Massenkeil, Sabine Hunecke, Wolfgang Gemmer, Mark Swysen, Lee Jeong-Eun, Jürgen Friede, M.Gross-Mall, Daniel Theiler, Jenny Winter-Stojanovic, Oscar Estepa Marín, Dreckmann, Sehringer, Beate Baumgärtner, Janina Schmid, Anna Zimmermann, J. Meyer, Hanna Järvenpää, Carolin Weinert, Ulrike Schüchler

Macht.Masse.Kollektiv.
22/06/2017 – 08/07/2017
Kunstverein gegenwart, Leipzig 

with ACAD&C (Kassel), Paula Marie Kanefendt (Kassel/Leipzig), Lukas Kreiner (Leipzig), Savita Korte (Kassel), Dean Maßen (Halle), Hannes Neubauer (Leipzig), Agata Piertzik (Frankfurt), Ramona Schacht (Leipzig), Antje Seeger (Dresden), Caro Sell (Halle), Katharina Sturm (Hamburg), Theresa Szymanowski (Leipzig), Daniel Theiler (Leipzig), Sebastian Wanke, Julia Schäfer (Weimar), Ina Luft (Leipzig), Maximilian Mandry (Leipzig) 

Art for Social Change
19/06/2017 – 01/07/2017
World Communion of Reformed Churches, Leipzig 

with Manaf Halbouni (Syria/Germany), Heike Hennig (Germany), Oscar HR (Spain/Germany), Guy Wouete Lotchouang (Netherlands/Cameroon), Joel Schoon-Tanis (US), Kamruzzaman Shadin (Bangladesh), Daniel Theiler (Germany), Angelika Waniek (Germany), Diana Wesser (Germany), Elyandra Widartha (Indonesia)

Zukunftsvisionen 
20/05/2017 – 27/05/2017
second attempt e.V., Görlitz 

with Michel Aniol (D), Peter Boué (D), Laura Luna Castillo (UK, Mexico), Mahsa Esmaeili (D, Iran), Michael Haberkorn (D), Hartmut Kiewert (D), Fabian Matz (CH), Gerlinde Miesenböck (AU), Johannes Moys (D), Irena Paskali (D, Mazedonia), Franca Perschen (D), Monika Rechsteiner (D, CH), Petra Steeger (D), Daniel Theiler (D), Dorine van Meel (D), Niko Wolf (D)

RASTER : BETON 
01/05/2016 – 30/07/2016
Kunstraum D21 e.v., Leipzig 

with Bruit du Frigo (FR), Folke Köbberling (DE), Julischka Stengele (AU), Daniel Theiler (DE), zukunftsgeräusche (DE), Margret Hoppe (DE), Laurent Kronental (FR), Ginan Seidl and Ray Peter Maletzkin (DE), Andrea Pichl (DE), Anne-Valérie Gasc (FR)

Scroll up Drag View