Identification 
23/11/2018 – 09/12/2018
Künstlerhaus Sootbörn, Hamburg
with Angelika Waniek, Stefan Hurtig, Liz Magic Laser, Rona Stern, Yvon Chabrowski, Guy Wouete, Daniel Theiler, Wilhelm Frederking, Georg Lisek, Guido Reddersen

WinWinWin
10/11/2018
Pöge-Haus e.V., Leipzig
with Khaled Waleed, Al-Aloosi, Harald Alff, Paul Altmann, Aqeel Abdulameer, Abdulhussein, Käthe Bauer, Axel Bertram, Jens Besser, Lisa Hammelmann, Marlet Heckhoff, Katrin Heichel, Barnabas Herrmann, Christian Herzig, Fabian Heublein, Madeleine Heublein,
Ricarda Hoop, Margret Hoppe, Caroline Kaiser, Mandy Kunze, Verena Landau, Christoph Liepach, Emanuel Mathias, Bea Nielsen, Lucian Patermann, Jirka Pfahl, Lasse Pook, Andre Radke, Daniela Schönemann, Daniel Skowronek, Sophie Stephan, Peter Sylvester, Konrad Thalmann, Daniel Theiler, Sandra Wehlisch, Marina Wehrmann, Sylvie Weiss, Ute Z. Würfel, Ruxiao Zhang
​​​​​​​
Marler Kunststern
09/11/2018 – 24/11/2018
Galerie „Kunst im Stern“, Marl

with ADA MEE, Alina, Eugen Bednarek, Jutta Biesemann, Seiken Burns, Klaus Busch, Elena Buzmakova, Bystreetsky, Simone De Saree, Simone Dermietzel, Vitaly Dudarenko, Eva Ernst, Birgit Feike, Klaus Fezer, Bärbel Frank, Michael Gerstl, Rüdiger Goeritz, Eugene Golubev, Grischan, Michael Große-Schulte, Renate Haimerl Brosch, Klaus Hausmann, Fabian Hochscheid, Hans-Georg Inhestern, Denis Jankovic, Claudia Karakolidis, Katja Kasyanov, Thomas Kellner, Oleg Khe, Barbara Kindermann-Trelenberg, Alin Klass, Lena Krashevka, Alisa Krasnikova, Kristna, Klara Lempert, Bettina Löwenstein, Maria, Andrey Marin, Jörg Meuser, Marion Molter, Darya Naumava, Tatiana Oskina, Daria Podporina, Vladislava Polishchuk, Pavel Proskuriakov, RAMTID, Christian Ristau, Sola Ruzica, Ralf Schalthölter, Angelika Schilling, Jo Scholar, Sebastian Schrader, Angelika Schwigon, Miray Seramet, Jörg Siefke-Bremkens, Marina Skepner, Max Solve, Marko Stefan, Susanne Stobernack, Burkhard Stünitz, Natalia Sukhova, Gabriele Tappe, Frank Terwey, Daniel Theiler, Manfred Tomczak, Antoon Toye, Lothar Trelenberg, Vasily Tryndyk, Dagnija Tscherewitschnik, Oksana Vechkanova, Hermann Vierke, Judith Wermter, Evgeny Yakovlev, Yod

Chopin Theatre turns 100!
29/10/2018
Chopin Theatre, Chicago

with Michael Warr, Kate Smith, Elizabeth Burke-Dain, Zygmunt Dyrkacz , Lela Headd, Daniel Theiler, Edward Torres

HOME SICK HOME 
22/08/2018 – 22/09/2018
Kulturbahnhof e.V., Leipzig

with Martin Haufe, Tina Mamczur, Eriz Moreno and Daniel Theiler

Kunstfest Weimar 
17/08/2018 – 02/09/2018
Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle, Weimar

CyberRäuber (D), Daniel Theiler (D), Matthew Lloyd (GB), Audrey Dero & Griet Herssens (BE), Anke Heelemann / FOTOTHEK (D), ThinktankBauhaus100 - Nora Spiekermann (D), Yi Weihua (CHN), Suna Mathilde Yoo (D), Compagnie Transe Express (FR), Mats Staub (CH), Jenny Brockmann (D), Kollektiv Kubik (D), lisbeth Gruwez / Voetvolk (BE), Rebstock & Compagnons (D), Compagnie Quotidienne (FR/CH), Sophie Fostewr (GB), Stefan Lesueur (USA/FRA), Denise Rosero Bermudez (ECU), Jakob Wirth (D), Vincent Briere (CAN), Claudia Andujar (BRA), Stephen Corry (GB) & Davi Kopenawa Yanomami (BRA), Heidi Abderhalden, Rolf Abderhalden (CH/COL), Suse Wächter (D), Wild Vlees (NL) u.a. 

Begehungen 2018 – Beyond plots 
16/08/2018 – 19/08/2018
Begehungen e.V., Chemnitz

with Michael Barthel, Thomas Behling, Julia Boswank, Götz Bury, Robert Czolkoß, Leon Daniel, Anke Deichmann, Matthias Garff, Claudia Hajek, Hüper & Gutekunst, Deborah Jeromin, Tigran Khachatryan, Guy Königstein, Ronya Othmann, Laura Oriol / Jasmin Schaitl, Yiannis Pappas, Ute Richter, Verena Russell, Anett Schuster, Insa Schülting, Volker Sondermann, Daniel Theiler, Tina Wilke

POMO Galerie 
03/08/2018 – 31/08/2018
Westflügel e.V., Leipzig

Solo exhibition

Examining the edge - peripheries in the mind and the city 
24/06/2018 – 31/08/2018
Make City 2018 

Schloss Biesdorf, Berlin
with Sina Ataeian, Kristen Cammack, Antonio Castles, Yigit Daldikler, Pedro Ferreira, Hannes Hirsch, Lisa Hoffmann, Martin Hofmann, Moritz Hossli, Kathrin Hunze, Dariia Kuzmiych, Yonyoo Lee, Hara Shin, Nicolas Spitzer, Daniel Theiler, Patrick Wallochny, Hana Yoo

GRAND OUVERT 
22/06/2018 – 27/07/2018
ARTISAN 
Kunsthaus Erfurt

with Julia Albrecht, Leon Billerbeck, Christoph Blankenburg, Tim Brückmann, Isabelle Castera, Samira Engel, Fashion Horses, Jascha Fibich, Taissa Fromme, Carolin Gasse, Marcus Glahn, Andreas Grahl, Heidi Gumpert, Thibaut Henz, Christine Charlotte Iwaniuk, Sophie Kampf, Anna Kant, Carolin Klemm, Jana Köhler, Anne Krausz, Madlen Krippendorf, Rayan Malik , Alexia Manzano, Michael Merkel, Philipp Niemeyer, Philotheus Nisch, Yael Ohmer, Adrian Palko, Hilde Pank, Anna Perepechai, Max Pudenz, Clemens Radloff, Samantha Rickner, Nina Röder, Michael Paul Romstöck, Christian Rothe, Caroline Schlütter, Schmott Photographers, Juliane Schwabenbauer, Johannes Siebler, Samuel Solazzo, Philipp Specht, Anke Stiller, Daniel Theiler, Jannis Uffrecht, Darko Velazquez, Sebastian Wanke, Florian Wehking, Rosmarie Weinlich, Richard Welz, Franziska Wilke, Holger Wilkens, Lisa Ziegler, Lucas Zimmermann

Alternative Fakten
03/06/2018 – 01/07/2018
KulturPackt e.V. für Schweinfurt 
Altes Gymnasium und Stadtschreiberhaus Schweinfurt

with Regina Basaran, Gunnar Becker, Fabian Stem Bertler, Matthias Braun, Brückner & Kübert, Gerda Enk, Albrecht Fersch, Anna-Karina Fries, Uta Grün, Roland Halbritter, Lion Hartmann, Mia Hochrein, Kathrin Hubl, Wiltrud Kuhfuss, Jürgen Klugmann, Barbara Muhr, Wicky Reindl, Christina Röckl, Helga Schwalt-Scherer, Jutta Schmidt, Gabriele Stolz, Daniel Theiler, Christina Wehe-Bamberger, Ina Weise

Wir sind auch Enten
27/05/2018
Sternbrücke Ilmpark, Weimar

with Maria Constanza Carvajal, Ahram Chae, Devadeep Gupta, Nikola Kekerovic, Stefan Lesueur, Asha Lester, Maedeh Nassouri, Atsuko Mochida, Yael Peri, Elham Asadpour Rahimabadi, Iskin Yağmur Ruzgar, Nora Spiekermann, Edoardo Antonio Tedde, Daniel Theiler, Jakob Wirth, Astrid Wriedt 

CAPITAL@ART.INTERNATIONAL - IV PERFORMANCE DAY/FESTIVAL FRANKFURT
26/05/2018 – 27/05/2018
I O Cultural Network e. V. 
OST>STERN, Frankfurt a.M.

Angelika Waniek, Daniel Theiler, Music by Bertolt Meyer 

DIE BLAUE NACHT 2018
04/05/2018 – 05/05/2018
Stadt Nürnberg 
Staatstheater Nürnberg

Jonas Deuter, Konstantin Richter, Annika Stoll and Daniel Theiler 

H Y P E B A R
14/04/2018 - 15/04/2018
PHYLLIS JOHNSON STUDIO, Halle 14, Studio 15. Spinnerei Frühjahrsrundgang, Leipzig.

with Jonas Deuter, Aileen Dietrich, Amelie Goldfuß, Stephanie Joyce, Annika Stoll, Daniel Theiler and Carlotta Weiser 

Interdisko
07/04/2018
Glasfabrik Leipzig

Angelika Waniek, Daniel Theiler. Music by Bertolt Meyer and Konstantin Richter. 

die acht qualitäten von spaß
13/01/2018
PHYLLIS JOHNSON STUDIO, Halle 14, Studio 15. Spinnerei Winterrundgang, Leipzig.

with Felix Adler, Max Böhme, Jonas Deuter, Stephanie Joyce, Konstantin Richter, Annika Stoll and Daniel Theiler 

3. BERLINER HERBSTSALON 
11/11/2017 - 26/11/2017 
Maxim Gorki TheaterKronprinzenpalais, Palais Am Festungsgraben, urban realm, Berlin

with Vanessa Brazeau, Vincent Brière, Maria Constanza Carvajal, Ahram Chae, Isaac Chong Wai Rafaella Constantinou, Sophie Foster, Kathryn Gohmert, Devadeep Gupta, Anke Hannemann, Ahmet Kavas, Nikola Kekerovic, Stefan Klein, Stefan Leseur, Asha Lester, Yihui Liu, Matthew Lloyd, Nasir Malakijoo, Atsuko Mochida, Maayan Mozes, Maedeh Nassouri, Yunju Park, Yael Peri, Elham, Asadpour Rahimabadi, Denise Rosero Bermudez, Feng Runze, Iskin Yağmur Ruzgar, Paloma Sanchez-Palencia, Nora Spiekermann, Edoardo Tedde, Daniel Theiler, Astrid True May, Yi Weihua, Ina Weise, Jakob Wirth, Sze Ting Wong, Malak Yacout Saleh 

D O G S
16/09/2017 - 17/09/2017
PHYLLIS JOHNSON STUDIO, Halle 14, Studio 15. Spinnerei Herbstrundgang, Leipzig

with Felix Adler, Jonas Deuter, Leo Korbus, Konstantin Richter, Annika Stoll, Daniel Theiler and Johanna Walderdorff. 

Stadt(t)finden Festival, Glasfabrik Leipzig
01/09/2017 - 09/09/2017
Kunstraum D21 e.v., Leipzig in cooperation with Octagon e.V., Leipzig

with Moritz Ahlert and Alsino Skowronnek (Hamburg) /// Emilia Lichtenwagner, Patricia Gerger, Janine Muckermann and Rahel Saba Mariam Albrich (Vienna) /// Ina Luft Joachim, F. Burkhardt and Lisa Steindl (Leipzig) /// Jasper Meiners, Isabel Paehr, Lennert Raesch and Jörn Röder (Kassel) /// Angelika Waniek, Daniel Theiler and Bertolt Meyer (Leipzig) /// Ali Schwartz, Juliane Zöllner, Aleksander Oglaza and Lena Schrieb (Leipzig) /// Thomas Weber and Svenja Hinzmann (Halle). 

Kunstbiennale ortung X
05/08/2017 - 20/08/2017
Kulturamt Schwabach, Schwabach

with Steven Baelen (BE), Anja Callam (DE), Jérome Chazeix (DE), Christoph Dittrich (DE), Alexander Edisherov and Katherina Kuznetcowa (DE), Philipp Eyrich (DE), Mateusz von Motz (DE), You Gu (DE/CHN), Walter Yu (DE/CHN), Christiane Hamacher (CH), Freya Hattenberger (DE), Gregor Hiltner (DE), Thomas Klegin (DE), Ursula Kreutz (DE), Petra Krischke (DE), Maria Prinz (AU), Susanne Ruoff (CH), Lothar Seruset (DE), Shinroku Shimokawa (DE), Daniel Theiler (DE), Christiane Toewe (DE)

8. Höhler Biennale
23/06/2017 - 15/10/2017
Verein zur Erhaltung der Geraer Höhler, e.V., Gera

with Sue Hayward, Judith Rautenberg, Massenkeil, Sabine Hunecke, Wolfgang Gemmer, Mark Swysen, Lee Jeong-Eun, Jürgen Friede, M.Gross-Mall, Daniel Theiler, Jenny Winter-Stojanovic, Oscar Estepa Marín, Dreckmann, Sehringer, Beate Baumgärtner, Janina Schmid, Anna Zimmermann, J. Meyer, Hanna Järvenpää, Carolin Weinert, Ulrike Schüchler

Macht.Masse.Kollektiv.
22/06/2017 - 08/07/2017
Kunstverein gegenwart, Leipzig

with ACAD&C (Kassel), Paula Marie Kanefendt (Kassel/Leipzig), Lukas Kreiner (Leipzig), Savita Korte (Kassel), Dean Maßen (Halle), Hannes Neubauer (Leipzig), Agata Piertzik (Frankfurt), Ramona Schacht (Leipzig), Antje Seeger (Dresden), Caro Sell (Halle), Katharina Sturm (Hamburg), Theresa Szymanowski (Leipzig), Daniel Theiler (Leipzig), Sebastian Wanke, Julia Schäfer (Weimar), Ina Luft (Leipzig), Maximilian Mandry (Leipzig) 

Art for Social Change
19/06/2017 - 01/07/2017
World Communion of Reformed Churches, Leipzig

with Manaf Halbouni (Syria/Germany), Heike Hennig (Germany), Oscar HR (Spain/Germany), Guy Wouete Lotchouang (Netherlands/Cameroon), Joel Schoon-Tanis (US), Kamruzzaman Shadin (Bangladesh), Daniel Theiler (Germany), Angelika Waniek (Germany), Diana Wesser (Germany), Elyandra Widartha (Indonesia)

Zukunftsvisionen 
20/05/2017 - 27/05/2017
second attempt e.V., Görlitz

with Michel Aniol (D), Peter Boué (D), Laura Luna Castillo (UK, Mexico), Mahsa Esmaeili (D, Iran), Michael Haberkorn (D), Hartmut Kiewert (D), Fabian Matz (CH), Gerlinde Miesenböck (AU), Johannes Moys (D), Irena Paskali (D, Mazedonia), Franca Perschen (D), Monika Rechsteiner (D, CH), Petra Steeger (D), Daniel Theiler (D), Dorine van Meel (D), Niko Wolf (D)

RASTER : BETON 
01/05/2016 - 30/07/2016
Kunstraum D21 e.v., Leipzig

with Bruit du Frigo (FR), Folke Köbberling (DE), Julischka Stengele (AU), Daniel Theiler (DE), zukunftsgeräusche (DE), Margret Hoppe (DE), Laurent Kronental (FR), Ginan Seidl and Ray Peter Maletzkin (DE), Andrea Pichl (DE), Anne-Valérie Gasc (FR)